Nauka i historia - Streszczenia - Blog - W streszczeniu - strona i blog o podróżach, o życiu, o wszystkim

Przejdź do treści

Menu główne:

Badanie kodu genetycznego - część 3

W streszczeniu
Opublikowany przez w Nauka i historia ·
Tags: pochodzenieDNAprzodkowiekodgenetykabadanialudyetniczna
[image:image-3]W poprzednich artykułach dotyczących badania własnego kodu genetycznego pod kątem przynależności etnicznej opsałem cały proces przeprowadzenia testu DNA, od monentu zakupu zestawu do testu do momentu opublikowania wyników na moim profilu w serwisie MyHeritage (https://www.myheritage.pl). Oprócz wyników dotyczących mojego pochodzenia etnicznego, które opisałem w poprzednich artykułach, otrzymałem dostęp do bazy z osobami ze mną spokrewnionymi na podstawie łańcucha DNA. Okazało się, że na świecie mam 2572 dalekich krewnych :). Najwięcej odległych krewnych mam w krajach:

- w USA - 726 osób,
- w Niemczech - 291 osób,
- w Szwecji - 97 osób,
- w Polsce - 81 osób,
- w Francji - 73 osoby,
- w Wielkiej Brytanii - 71 osób,
- w Holandii - 58 osób,
- na Węgrzech - 52 osoby,
- w Danii - 45 osób,
- w Kanadzie - 44 osoby,
- w Norwegii - 42 osoby,
- w Austrii - 37 osób,
- w Republice Czeskiej - 32 osoby,
- na Ukrainie - 31 osób,
- w Australii - 29 osób,
- w Rosji - 26 osób,
- w Finlandii - 21 osób.

[image:image-6]

[image:image-7]Jak wspomniałem wcześniej powyższe zestawienie krajów, w których mam dalekich krewnych dotyczy tylko osób z bazy serwisu myheritage.pl, które przeprowadziły test DNA.
Wiarygodność wyników badań mojego kodu DNA przeprowadzony w MyHeritage postanowiłem sprawdzić w jakimś innym kalkulatorze DNA. Wybrałem serwis genealogiczny dna.land (https://dna.land), gdyż przetwarzanie pliku z otrzymanym już kodem genetycznym jest darmowe w tym serwisie, oraz wyniki przetworzonego kodu DNA pod kątem pochodzenia etnicznego są niemal natychmiastowe. Moje pochodzenie opracowane przez naukowców serwisu dna.land przedstawia się następująco:

- w 100% pochodzę z zachodnie Euroazji,
- w 70% pochodzę z północno-wschodniej Europy i w tym:
 a) w 68% jest to pochodzenie północnosłowiańskie. Ale zaznaczono, że rejon północnosłowiański obejmuje obejmuje rejony: białoruski na Białorusi; Estoński w Estonii; Litewski na Litwie; Mordowski i rosyjski w Rosji i ukraiński na (wschodniej) Ukrainie.
 b) w 1,3% mam pochodzenie fińskie (finowie to ludy tzw. ugrofinowie),
- w 20% jestem Bałkańczykiem, czyli wynik podobny do tego z serwisu MyHeritage. Zaznaczono że rejon ten obejmuje tereny: albański w Albanii; Bułgarski w Bułgarii i grecki w (2 miejscach) Grecja,
- w 10% pochodzę z południowo-zachodniej Europy a więc mam kolejną niespodziankę. Zaznaczono, że moje pochodzenie obejmuje rejony: baskijski / francuski i francuski (na południu i 1 innym obszarze) Francja i baskijski / hiszpański i iberyjski Populacja w Hiszpanii.

Wynki badań pochodzenia etnicznego otrzymane w serwisie myheritage.pl i dna.land są do siebie zbliżone, ale występują różne podziały Europy na rejony, np. w serwisie myheritage.pl istniej podział na Europę Wschodnią do której zalicza się Europejczyka z Europy Wschodniej (Słowianie), Bałtów i Bałkańczyków natomiast w serwisie dna.land mamy podział na Europę Północno-Wschodnią do której zalicza się Pólnocnych Słowian a Bałkańczyków się już do niej nie wlicza, o Bałtach się nie wspomina (zostali zakwalifikowani do Pólnocnych Słowian), pojawiają się za to Finowie w tej grupie (w moim przypadku). W drugim zestawieniu nie ma natomiast pochodzenia z Wysp Brytyjskich a pojawia się pochodzenie z Południowej Francji i Płw. Ibersyjskiego co mnie również zaskoczyło.
[image:image-8]Na zakończenie "pobawiłem się" w serwisie GEDmatch (https://www.gedmatch.com). GEDmatch to serwis, z którego korzystają nawet organy ścigania, dysponując plikiem z własnym kodem DNA możemy za pomocą różnych wskaźników przeanalizować go w tym serwisie. Można powiedzieć, że GEDmatch to zespół narzędzi do badania autosomalnego DNA, stworzonych przez rożne firmy i osoby a dostępnych w jednym serwisie. Badając swój plik z kodem w tym serwisie otrzymałem następujące wyniki:

- w 27,23% moje pochodzenie etniczne związane jest z Południowym Bałtykiem,
- w 20,94% moje pochodzenie etniczne związane jest z Europą Wschodnią,
- w 20,39% moje pochodzenie etniczne związane jest z Europą Północno-Centralną,
- w 17,07% moje pochodzenie etniczne związane jest z Atlantykiem (głównie Europa Zachodnia, w szczególności rejon pomiędzy Francją a Hiszpanią),
- w 6,96% moje pochodzenie etniczne związane jest z zachodnią częścią basenu Morza Śródziemnego,
- w 3,46% moje pochodzenie etniczne związane jest ze wchodnią częścią basenu Morza Śródziemnego,
- w 3,51% moje pochodzenie etniczne związane jest z Zachodnią Azją,
- w 0,33% moje pochodzenie etniczne związane jest z południową Azją,
- w 0,12% moje pochodzenie etniczne związane jest ze Wschodnią Afryką.

[image:image-0]Muszę stwierdzić, że moje pochodzenie etniczne przekroczyło jednak granice Europy :). Do opracowania powyższego zestawienia w gedmatch.com wykorzystałem model do testowania DNA stworzony przez Davidskego (Eurogenes Ancestry Project Blog). W serwisie GEDmatch jest wiele innych ciekawych narzędzi, np. można zbadać swój kod genetyczny w odniesieniu do pierwotnych populacji swoich przodków i cofnąć się do "Epoki Kamienia Łupanego" :). Po przetestowaniu mojego DNA otrzymałem następujące infrmacje:



1) WHG 42,56% - moje pochodzenie związane z populacją zachodnich łowczych-zbieraczy,
2) Neolithic 30,44% - moje pochodzenie związane z populacją okresu Neolitu,
3) EHG 26,2% - moje pochodzenie związane z populacją wschodnich łowczych-zbieraczy,
4) African 0,62% - moje pochodzenie związane z populacją afrykańską,
5) SEA 0,1% - moje pochodzenie związane z populacją Azji Południowo-Wschodniej,
6) ASI 0,08% - moje pochodzenie związane z populacją rdzennych indian południowych (ASI to mieszanka populacji spotykana również w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej).

[image:image-1]Puentując serię artykułów o badaniu mojego kodu gentycznego można stwierdzić, że genetyka to nauka przyszłości, która już jest wykorzystywana w wielu dziedzinach. Zbadanie DNA pozwala poszerzyć wiedzę na temat  poszukiwanych krewnych oraz swoich przodków, tych bardzo dalekich i bliskich. Dzięki testowi kodu możemy wiele dowiedzieć się na temat swoich predyspozycji zdrowotnych oraz dziedziczonych genów. Ja z tego skorzystałem, gdyż prowadzę drzewo genealogiczne mojej rodziny i chciałem dowiedzieć się czegoś na temat mojego pochodzenia etnicznego. Mam nadzieję, że mnie nie sklonują :).




Badanie kodu genetycznego - część 2

W streszczeniu
Opublikowany przez w Nauka i historia ·
Tags: pochodzenieDNAprzodkowiekodgenetykabadanialudyetniczne
Opis jak przeprowadzić i wysłać do laboratorium za granicą test DNA dotyczący pochodzenia etnicznego

Badanie kodu genetycznego - część 1

W streszczeniu
Opublikowany przez w Nauka i historia ·
Tags: pochodzenieDNAprzodkowiekodgenetycznybadania
Jak zakupić zestaw do testu własnego DNA pod kontem pochodzenia etnicznego

 Czytaj artykuły przez kanał RSS


Chcesz na bieżąco śledzić artykuły zamieszczane na moim blogu w telefonie?

1. Pobierz odpowiedni program - czytnik RSS, który można ściągnąć tutaj:

  • - Dla systemu android - link
  • - Dla systemu IOS - link
  • - dla systemu Windows Phone - link

2. Zainstaluj czytnik RSS na swoim telefonie

3. Dodaj adres mojej strony w programie (skopiuj adres strony i wklej czytniku RSS - https://www.wstreszczeniu.pl

Teraz już możesz przeglądać artykuły z mojego bloga poprzez kanał RSS w swoim telefonie.

Możesz również śledzić wiadmości z mojego bloga poprzez kanał RSS w swojej przeglądarce - w tym celu należy dodać rozszerzenie RSS w zakładce Rozszerzenia Twojej przeglądarki internetowej np. Chrome.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego