Psychologia - Streszczenia - Blog - W streszczeniu - strona i blog o podróżach, o życiu, o wszystkim

Przejdź do treści

Menu główne:

Stalking w połączeniu z gaslightingiem jako specyficzne formy przemocy psychicznej

W streszczeniu
Opublikowany przez w Psychologia ·
Tags: stalkinggaslightingprzemocnękaniestrespsychologia
[image:image-0]Postanowiłem opisać te dwie formy przemocy psychicznej w jednym artykule, ponieważ na wzajem się uzupełniają i często są razem stosowane przez oprawców. Stalking w języku angielskim oznacza "podkradanie się". Atakujący najpierw starają się wzbudzić zaufanie ofiary poprzez złudną przyjaźń czy sympatię. W kolejnym etapie oprawcy rozpoczynają działania mające na celu wyprowadzenie ofiary z równowagi. Działanie te obejmują uporczywe wpatrywanie się, naprzykrzanie się, szturchnięcia, ocieranie się, nagabywanie, ciągłe śledzenie, nękanie smsami i połączeniami telefonicznymi (cyberstalking) oraz wiele innych form działania mających zaburzyć równowagę psychiczną ofiary i wywołać u niej strach i poczucie lęku. Często stalking może przybierać formę cyberstalingu, który obejmuje oprócz wspomnianych wcześniej nękających smsów i połączeń telefonicznych takie działania jak:
- nękanie wiadomościami e-mail,
- nękanie wiadmościami i postami w mediach społecznościowych, na forach i blogach,
- podszywanie się pod kogoś i wykorzystywanie kogoś tożsamości w mediach społecznościowych, na forach i blogach.
Cyberstalking jest taką formą nękania, która nie wymaga kontaktu fizycznego z ofiarą.

[image:image-1]
Jedną z najokrótniejszych form przemocy psychicznej, którą często wykorzystuje się razem ze stalkingiem jest gaslighting. Gaslighting dosłownie w języku ma rózne tłumaczenia z języka angielskiego - odpalanie gazu, podświetlanie ale także gasnący płomień. Tłumaczenie tego terminu na język polski to "manipulowanie kimś, aby zwątpił w swoje zdrowie psychiczne". Gaslighting polega na takim manipulowaniu ofiarą aby przejąć nad nią kontrolę. Często manipulanci sprawiają wrażenie troskliwych czy najlepszych przyjaciół albo chwilowo takimi się stają aby uśpić swoją ofiarę. Ta forma przemocy psychicznej obejmuje takie działania jak:
- izolowanie ofiary aby nigdzie nie mogła szukać wsparcia,
- jeśli izolacja się powiedzie to kolejnym etapem jest opowiadanie i powielanie nieprawdziwych informacji o ofierze aby ją zdyskredytować w otoczeniu czy środowisku, w zasadzie wszędzie,
- wmawianie ofierze nieprawdziwych informacji o niej takich jak np. choroba psychiczna,
- manipulowanie ofiarą w taki sposób aby zachwiać jej pewność siebie i ją złamać co prowadzi do pełnej kontroli nad taką osobą (jeśli pewność ofiary powraca to nasila się działania destrukcyjne),
- uderzenie w takie punkty ofiary, które są dla niej ważne, w myśl powiedzenia "Twój wróg uderzy tam, gdzie czujesz się pewnie".
Ponadto manipulatorzy wykorzystają każdą sytuację aby zdyskredytować ofiarę w otoczeniu i obniżyć jego samoocenę - słabości, skłonności ofiary, jej nałogi, poczucie winy, problemy małżeńskie czy chorobę ofiary itp.
Wszystkie te działania mają na celu odwrócenie uwagi ofiary od istotnego problemu, opóźnienie jej reakcji na określone zdarzenie co może być związane z określonymi skutkami prawnymi. Celem może być zniechęcenie ofiary do określonego działania, ukaranie jej za coś i często dochodzą z zemsty i nienawiści i działania te mają prowadzić do zniszczenia dobrego imienia danej osoby i zdyskredytowanie jej w oczach innych.
Zarówno stalking jak i gaslighting może wywołać określone skutki zdrowotne u ofiary od depresji, stanów lękowych czy znacznego obniżenia własnej wartości po choroby kardiologiczne, układu krążenia, zawał serca i wiele innych dolegliwości.
[image:image-2]
Uważam, że przy zastosowaniu dużych środków finansowych powyższe formy przemocy są trudne do udowodnienia i wtedy należy znaleźć czas i formę regeneracji orhanizmu odstresowania. Można również nagrywać i filmować takie zdarzenia notować daty, zapamiętywać miejsca i liczyć na błąd oprawców.
Jeżeli jest taka możliwość to trzeba zgłosić nękanie odpowiednim służbą lub znaleźć zaufaną osobę z którą można porozmawiać o problemie, jeżeli oczywiście wcześniej oprawcy nie zdyskredytują ofiary w jej oczach. Wydaje mi się również, że ważne jest to aby starać się oczyścić swoje imię lub przynajmniej nie reagować nerwowo w niektórych sytuacjach co może prowadzić do dalszej dyskredytacji ofiary. Należy również pamiętać aby nie dać sobie wmówić, że jest coś z Wami nie tak bo nie jest to żadna terapia. Często w takie nękanie mogą być wciągnięte osoby nieświadomie, którym wmówiono, że są to działania dla Twojego "dobra" albo "dobra" Twoich bliskich. Mam nadzieję, że nigdy nie znajdziecie się w takiej sytuacji a jeśli już się znajdziecie to artykuł ten przynajmniej pozwoli Wam ocienić sytuację w której się znaleźliście. Czytaj artykuły przez kanał RSS


Chcesz na bieżąco śledzić artykuły zamieszczane na moim blogu w telefonie?

1. Pobierz odpowiedni program - czytnik RSS, który można ściągnąć tutaj:

  • - Dla systemu android - link
  • - Dla systemu IOS - link
  • - dla systemu Windows Phone - link

2. Zainstaluj czytnik RSS na swoim telefonie

3. Dodaj adres mojej strony w programie (skopiuj adres strony i wklej czytniku RSS - https://www.wstreszczeniu.pl

Teraz już możesz przeglądać artykuły z mojego bloga poprzez kanał RSS w swoim telefonie.

Możesz również śledzić wiadmości z mojego bloga poprzez kanał RSS w swojej przeglądarce - w tym celu należy dodać rozszerzenie RSS w zakładce Rozszerzenia Twojej przeglądarki internetowej np. Chrome.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego