Woda pitna z przydrożnych źródełek - Streszczenia - Blog - W streszczeniu - strona i blog o podróżach, o życiu, o wszystkim

Przejdź do treści

Menu główne:

Woda pitna z przydrożnych źródełek

W streszczeniu
Opublikowany przez w Wycieczki po Polsce ·
Tags: zdrowiewodaźródełkaszczawy
[image:image-0]Dobra woda zdrowia doda jak mówi powiedzenie i coś w tym jest. Nam najbardziej smakuje woda źródlana nabierana ze źródełek, z czystych rejonów Polski. Podróżując po Polsce jak tylko zauważymy tabliczkę wskazującą dojazd do źródełka z pitną wodą to odbijamy z trasy i jedziemy nabrać wody. Często sami wcześniej szukamy informacji o źródełkach "na trasie" w internecie. W naszym ekwipunku prawie zawsze mamy kilka kanistrów na wodę źródlaną. Taką wodę przywozimy z wycieczek a potem popijamy w domu. Zdarza się, że po wodę musimy stać w długiej kolejce, gdyż źródełko ma jakąś niesamowitą historię często związaną z mocą Boską i właściwościami zdrowotnymi co ludzi przyciąga. Słyszałem też teorię, że woda z niektórych źródełek ma pozytywny wpływ na zdrowie gdyż jest silnie nasycona wodorem a wodór to jeden z najsilniejszych antyoksydantów hamujący rozwój wolnych rodników. Nam po prostu woda nabrana ze źródła bardzo smakuje, nie neguję oczywiście jej zdrowotnych właściwości. Wiem, że są przeciwnicy picia takiej wody, którzy uważają, że można się nią zatruć bo jest nieprzebadana przez SANEPID (nie zawsze) i są w niej bakterie, ale czy picie wody zakupionej w sklepie z plastikowej butelki jest takie zdrowe?. Zachęcam do przeczytania: artykuł_1 i artykuł_2. Można wodę z kranu przefiltrować ale i tak uważam że w smaku będzie gorsza od źródlanej. Wracając do naszych wycieczek to wodę przywozimy z różnych rejonów kraju i jeszcze nigdy się nią nie zatruliśmy.
Są w Polsce źródełka z naprawdę smaczną wodą, porównywalną lub lepszą od wody sklepowej w plastikowych butelkach. Przywoziłem wodę z różnych miejsc ale najbardziej smakuje mi woda ze źródełek umiejscowionych w okolicy Beskidu Sądeckiego i Rymanowa-Zdrój (np. źródełka: św. Kingi w Starym Sączu, z okolic Tylicza (oddzielny artykuł na blogu), Krynicy Górskiej i Szczawnicy oraz przy Pustelni św. Jana z Dukli). Na tym terenie występują tzw. szczawy karpackie, które w swoim składzie zawierają dwutlenek węgla w ilości 1000 mg/dm3 jak podają różne źródła związane jest to z aktywnością wulkaniczną w tym rejonie w zamierzchłych czasach (Trzeciorzęd). Szczawy zalecane są w chorobach górnych dróg oddechowych, układu pokarmowego, moczowego i krążenia. Wodę tą powinny pić osoby z problemami przemiany materii. W zależności od składu chemicznego szczawy polecane są również na choroby na tle nerwowym (stres, depresję, nadpobudliwość), wspomagają leczenie alergii i chorób krwi. Po wodę z tych rejonów oprócz okolicznych nieszkańców przyjeżdżają turyści z całej Polski. My odwiedziliśmy następujące źródełka w Polsce południowo-wschodniej:

- Źródełko przy Kaplicy Na Wodzie w Radecznicy niedaleko trasy na Zamość. Wodę z tego źródełka pobiera się wykorzystując pompę ręczną. Wypływa ona do niewielkiego, płytkiego stawu (patrz zdięcie poniżej), którego dno porastają dziwne rośliny. Trochę wygląda to jak glony czy algi (nie jestem znawcą). Wybierając się na wycieczkę do Zamościa można zboczyć z trasy i nabrać wody ze źródełka. Inne atrakcje w okolicy to Szczebrzeszyn znany z wiersza Jana Brzechwy i Lasy Janowskie i przepiękne Roztocze, które warto odwiedzić.

[image:image-1][image:image-2]

- Źródełko w Radoszycach w Bieszczadach przy drodze nr 892 prowadzącej na Słowację. Inne atrakcje w okolicy to Cerkiew św. Dymitra i przepiękne bieszczadzkie widoki.

[image:image-3][image:image-4]

- Źródełko w Zwierzyniu niedaleko drogi nr 84 na Sanok (Bieszczady). Niestety nie mam zdjęć ze Zwierzynia bo byliśmy tam podczas burzy z gradobiciem, łamaniem konarów drzew i jakoś nie pomyślałem o fotografowaniu :). Ze Zwierzynia blisko jest nad Jezioro Myczkowskie i Solinę więc można połączyć to w jedną wycieczkę.

- Źródełko przy Pustelni św. Jana z Dukli w okolicach Krosna przy trasie na Duklę (nieopodal miejscowości Trzciana, zjazd z drogi E371). Niedaleko stąd położone są miejscowości uzdrowiskowe, które odwiedziliśmy: Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój.  Słyną one również ze zdrowotnych wód źródlanych.

[image:image-5][image:image-6][image:image-7]

- Źródełko w Tatrach przy Sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach w zakopiańskim stylu niedaleko Rusinowej Polany, skąd rozpościera się przepiękny widok na Tatry Wysokie. Miejsce naprawdę przepiękne. Na zdięciach poniżej droga do źródełka przez Rusinową Polanę.

[image:image-8][image:image-9][image:image-10]

- Źródełko św. Kingi w Starym Sączu (Beskid Sądecki). Stary Sącz to jedno z najstarszych miast w Polsce. Warto tutaj zwiedzić średniowieczny rynek z ciekawymi zabytkami architektury wybrukowany granitami z Dunajca oraz przepiękny Klasztor  Sióstr Klarysek.

[image:image-11][image:image-12]

Podsumowując, każde z powyższych źródełek ma ciekawą historię czy legendę o których nie będę się rozpisywał, mnie ta woda jak wspomniałem wcześniej po prostu smakuje. W przyszłości planuję odwiedzić jeszcze inne źródełka przy okazji wycieczek po Polsce o których napiszę. Na koniec chciałem tylko dodać, że wodę źródlaną najlepiej przechowywać w szklanym pojemniku, w ciemnym i chłodnym miejscu. My przywiezioną wodę przelewamy do szklanych słojów, dzbanków i przechowujemy z dala od słońca w garażu. Tak zgromadzoną wodę ze źródełek można pić nawet przez kilka miesięcy.Brak komentarzy


 Czytaj artykuły przez kanał RSS


Chcesz na bieżąco śledzić artykuły zamieszczane na moim blogu w telefonie?

1. Pobierz odpowiedni program - czytnik RSS, który można ściągnąć tutaj:

  • - Dla systemu android - link
  • - Dla systemu IOS - link
  • - dla systemu Windows Phone - link

2. Zainstaluj czytnik RSS na swoim telefonie

3. Dodaj adres mojej strony w programie (skopiuj adres strony i wklej czytniku RSS - https://www.wstreszczeniu.pl

Teraz już możesz przeglądać artykuły z mojego bloga poprzez kanał RSS w swoim telefonie.

Możesz również śledzić wiadmości z mojego bloga poprzez kanał RSS w swojej przeglądarce - w tym celu należy dodać rozszerzenie RSS w zakładce Rozszerzenia Twojej przeglądarki internetowej np. Chrome.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego