01/2020 - Streszczenia - Blog - W streszczeniu - strona i blog o podróżach, o życiu, o wszystkim

Przejdź do treści

Menu główne:

Przewlekła białaczka szpikowa u dzieci

W streszczeniu
Opublikowany przez w Medycyna ·
Tags: MedycynazdrowieCMLbiałaczkadziecko
[image:image-0]Przewlekła białaczka szpikowa (ang. chronic myeloid leukemia w skrócie CML) jest bardzo podstępną chorobą szpiku kostnego, szczególnie u dzieci, gdyż dzieci na tą odmianę białaczki rzadko chorują (stanowi ona wg źródła 2-4% przypadków) a objawy charakterystyczne dla CML mogą sugerować inne schorzenia np. zakażenie pasożytami, alergię, anemię. Dlatego nie wolno tych objawów bagatelizować i najlepiej skonsultować je z dobrym specjalistą. Wczesne wykrycie choroby lepiej rokuje dla dziecka. CML w większości przypadków związana jest z powstaniem nieprawidłowego chromosomu zwanego Filadelfia w kodzie DNA (według źródła ponad 90% przypadków). Oprócz mutacji w kodzie genetycznym, wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na przewlekłą białaczkę szpikową wymienia się:
– niektóre substancje chemiczne (głównie na bazie benzenu),
– zakażenie organizmu wirusami takimi jak np. wirus Epsteina-Barra, który wywołuje mononukleozę zakaźną (naukowcy, twierdzą, że obecność wirusa może mieć związek z rozwojem chłoniaka Hodgkina, Burkitta oraz innych chłoniaków zlokalizowanych w jamie nosowej),
– promieniowanie jonizujące (promieniowanie alfa, oraz bardziej przenikliwe beta i gamma, które wykorzystuje się w detektorach dymu - alfa, farbach luminescencyjnych czyli świecących w ciemności wykorzystywanych choćby w tarczach zegarków dla nurków – alfa i beta, oraz w miernikach badających grubość i gęstość materiału np. papieru – beta gamma). Należy zaznaczyć że opisane promieniowanie alfa jest raczej nieszkodliwe bo nie przenika do organizmu jak promieniowanie beta i gamma.
Typowe objawy ogólne, które mogą wystąpić u osoby chorej na CML (niekoniecznie wszystkie razem) to:
– uczucie zmęczenia,
– senność,
– częste, nawracające infekcje,
– spadek masy ciała,
– nocne poty,
– bladość skóry,
– stany podgorączkowe,
– bóle głowy,
– krwawienia (np. z nosa),
– siniaki,
– bóle brzucha (mogą być związane z powiększoną śledzioną), kości i stawów.
Na stronie internetowej Children with cancer UK keeping families together (link do strony: https://www.childrenwithcancer.org.uk/childhood-cancer-info/cancer-types/chronic-myeloid-leukaemia/), której założyciele wspierają chorych i ich rodziny na choroby nowotworowe możemy znaleźć wiele cennych informacji o CML oraz innych chorobach nowotworowych, na stronie zasugerowano że chory na przewlekłą białaczkę szpikową może mieć tylko niektóre z powyższych objawów CML. Poniżej przedstawiam objawy białaczek u dzieci opisane w serwisie internetowym medonet z naciskiem, że są to objawy niespecyficzne (link do artykułu w serwisie internetowym medonet: https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,bialaczka-u-dzieci---objawy--leczenie,artykul,1639880.html):
– osłabienie, apatia, nadmierna senność, bladość skóry, które wynikają ze zmniejszonej liczby czerwonych krwinek,
– gorączka o niewyjaśnionej przyczynie,
– wybroczyny na skórze i śluzówkach jamy ustnej, łatwe siniaczenie się, krwawienia spowodowane obniżeniem się poziomu płytek krwi,
– bóle kostne, które są objawem zdominowania szpiku kostnego przez komórki nowotworowe i nacieczenie okostnej. Najczęściej pojawiają w nocy, w łóżku, po rozgrzaniu kończyny, nie mają związku z urazem,
– nawracające infekcje np. zapalenie gardła, ucha czy płuc. Wynikają one z niesprawnego systemu odpornościowego i powinny zaalarmować gdy przedłużające się leczenie antybiotykami nie przynosi poprawy,
– powiększenie węzłów chłonnych w różnych lokalizacjach,
– ból brzucha spowodowany guzem w jamie brzusznej,
– bóle głowy, wymioty będące objawem zajęcia mózgu przez nowotwór,
– powiększenie jąder.

[image:image-1]Przewlekła białaczka szpikowa jest specyficzną formą białaczki, gdyż w odróżnieniu od ostrych białaczek choroba postępuje powoli nie dając na początku znaczących objawów co może uśpić czujność rodziców. Przebiega ona w trzech fazach (niektóre źródła podają, że może wystąpić w dwóch fazach, zobacz: publikację autorów: Witold Prejzner, Tomasz Sacha, Zoriana Salamanczuk,  Barbara Pieńkowska-Grela, Olga Haus, Andrzej Hellmann pt. Standard postepowania diagnostycznego i terapeutycznego u chorych z przewlekła białczka szpikowa w Polsce w roku 2007, którą można pobrać z tej strony http://pthit.pl/download,ahp,45) podzielonych na:
fazę przewlekłą, która nieleczona może trwać nawet kilka lat a objawy choroby są dosyć łagodne, ale śledziona może być już powiększona a liczba białych krwinek może przekroczyć normę,
fazę akceleracji, w której dochodzi do stopniowego zaostrzenia choroby, następuje wzrost liczby niedojrzałych komórek (tzw. blastów) w krwi i szpiku kostnym. Blasty nie potrafią sobie poradzić z chorobą jak normalne komórki (białe krwinki). W fazie tej mogą pojawić się: dodatkowe aberracje chromosomalne (mutacje), leukocytoza oporna na leczenie, anemia, zwiększony odsetek bazofilii oraz nasilenie objawów takich jak nocne poty, spadek masy ciała, uczucie zmęczenia itd.
fazę przełomu blastycznego (tzw. kryza blastyczna), której przebieg przypomina ostrą białaczkę szpikową i wymaga natychmiastowego intensywnego leczenia, w fazie tej następuje szybki wzrost blastów, które wypierają prawidłowe, zdrowe komórki z krwi i szpiku kostnego, pojawiają się kolejne mutacje komórek.
Dwie ostatnie fazy CML  są oporne na leczenie i źle rokują.

[image:image-2]Podsumowując bardzo ważne jest wykrycie białaczki u dziecka w fazie przewlekłej, gdyż w tej fazie lepsza jest skuteczność leczenia . Dlatego trzeba poszukać odpowiedniego lekarza i jak najszybciej zrobić rozmaz krwi (metoda manualna). Wiem to z własnego doświadczenia, gdyż motywacją do opisania tej zdradliwej choroby jest nerwowy okres z moim synem, u którego z początku pojawiły się nocne poty, senność i zmęczenie, nawracające infekcje (tłumaczyliśmy sobie to pójściem dziecka do  przedszkola). Następnie doszło do tego krwawienie z nosa, spadek masy ciała, ból nóżek i brzucha i spuchnięte jądra. Syn był taki słaby, że musieliśmy my go co chwilę nosić. Nie jestem lekarzem ani żadnym specjalistą dlatego w tym czasie przewertowałem mnóstwo artykułów na temat chorób krwi, gdyż u syna  wyniki badania krwi nie były prawidłowe. Syn był diagnozowany w kierunku pasożytów, alergii, anemii i trochę ten okres trwał. Jeśli kogoś zainteresują wyniki badań mojego syna z tego okresu (2017r.) do ewentualnego porównania to zamieszczam wyniki badań ogólnych krwi termin 1, termin 2 i rozmaz krwi metodą manualną. Dodam że wszystko zaczęło się u syna w wieku ok. 4-5 lat. Choć minęło już prawie dwa lata i niektóre objawy się „wyciszyły” martwi mnie niski poziom granulocytów obojętnochłonnych pałeczkowatych u mojego syna, który w rozmazie krwi dalej występuje.
Na koniec dodam, że medycyna ruszyła do przodu jeśli chodzi o leczenie CML i pojawiła się alternatywa dla przeszczepu szpiku kostnego - leki nowej generacji tzw.  inhibitory kinaz tyrozynowych - TKI) takie jak:
– TKI pierwszej generacji – imatynib,
– TKI drugiej generacji – nilotynib, dazatynib i bozutynib,
– TKI trzeciej generacji – ponatynib.
Na pewno problemem w leczeniu białaczek i innych chorób nowotworowych u dzieci jest to, że niektóre leki można stosować tylko u osób pełnoletnich.
Kolejnym pozytywem w leczeniu białaczek jest pojawienie się nowego kierunku w transplantologii - przeszczepu ze zredukowanym kondycjonowaniem tzw. minitransplantacji, którego prekursorem jest Shimon Slavin  z Izraela (więcej na ten temat na stronie Portalu Farmaceutyczno Medycznego - https://www.pfm.pl/baza_chorob/choroby-nowotworowe/minitransplantacja---nowy-kierunek-w-przeszczepach-szpiku-/921). Trwają również badania nad nowymi technologiami medycznymi, takimi jak terapie celowane i immunoterapia przeciwciałami monoklonalnymi lub limfocytami CAR ale już wiadomo, że są jest to drogie leczenie. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości technologie te będą wykorzystywane w leczeniu tak zjadliwej choroby jak CML. Czytaj artykuły przez kanał RSS


Chcesz na bieżąco śledzić artykuły zamieszczane na moim blogu w telefonie?

1. Pobierz odpowiedni program - czytnik RSS, który można ściągnąć tutaj:

  • - Dla systemu android - link
  • - Dla systemu IOS - link
  • - dla systemu Windows Phone - link

2. Zainstaluj czytnik RSS na swoim telefonie

3. Dodaj adres mojej strony w programie (skopiuj adres strony i wklej czytniku RSS - https://www.wstreszczeniu.pl

Teraz już możesz przeglądać artykuły z mojego bloga poprzez kanał RSS w swoim telefonie.

Możesz również śledzić wiadmości z mojego bloga poprzez kanał RSS w swojej przeglądarce - w tym celu należy dodać rozszerzenie RSS w zakładce Rozszerzenia Twojej przeglądarki internetowej np. Chrome.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego